Velká cena Vizovic v pojídání švestkových knedlíků se uskuteční v sobotu po 13. hodině a je otevřena široké veřejnosti. Konzumují se výhradně knedlíky vyrobené dle originální receptury. Minimální zkonzumovaná porce je letos 30 knedlíků; soutěžící, který nesní minimální porci v limitu, zaplatí základní porci – 150 korun. Dokladem o zkonzumovaných knedlících jsou pecky, které soutěžící odkládá na talíř. Během soutěže se nesmí kouřit a odcházet z pódia. Jako příloha je povolen omastek a cukr. Pokud máte zájem zúčastnit se sobotní soutěže v pojídání švestkových knedlíků, přihlaste se na adresu: knedliky@trnkobrani.cz

Pravidla soutěže jsou následující:

Pojídání knedlíků se účastní 10 soutěžících.

Pokud se k soutěži přihlásí více než 10 zájemců, může se využít losování.

V případě, že mezi přihlášenými je vítěz předchozího ročníku, je nasazen přednostně jako č. 1. Pořadatelé také mohou v ojedinělých případech udělit konkrétnímu soutěžícímu tzv. zelenou kartu.

- hmotnost trnky před uvařením 20 g – včetně těsta 30 g
- pecky se nejí – slouží jako důkaz konzumace
- časový limit soutěže 1 hodina
- minimální porce 30 ks (soutěžící, který nesní minimální porci v limitu, zaplatí základní porci tj. 150,- Kč); cena jednoho knedlíku je stanovena na 5,- Kč

- povolené přílohy: omastek a cukr
- soutěžící má povoleno: cvičit, chodit po podiu, povolit opasek
- soutěžící nesmí: kouřit, opustit pódium
- soutěží se na vlastní nebezpečí - (písemné prohlášení podepisuje před soutěží každý účinkující)
- soutěžící musí být starší 18 let
- pokud kvůli nevolnosti opustí soutěžící podium, soutěž pro něj končí

Recept: jde o spařované těsto, hrubou mouku, žloutky, mléko, špetku soli

 

Historie GRAND PRIX VIZOVIC v pojídání trnkových (švestkových knedlíků)

Grand Prix Vizovic v pojídání trnkových knedlíků je to, co dělá Trnkobraní Trnkobraním. Tato světově ojedinělá soutěž láká rok co rok desítky odvážlivců, kteří se pokoušejí překonat sami sebe bez ohledu na následky, které jsou naštěstí jen krátkodobého rázu.

Knedlíky se ve Vizovicích pravidelně konzumují od roku 1972 za velkého zájmu sdělovacích prostředků.

Podle dochovaných údajů v městské kronice se píše v roce 1973 o rekordu – spořádaných 61 kusech knedlíků v „Soutěži o cenu města Vizovic“.

O osm let později v roce 1981 pan Josef Obdržálek z Malenovic snědl 91 kusů, v roce 1983 rovněž pan Obdržálek překračuje magickou hranici 100 kusů a vítězí s počtem 104 ks knedlíků.

Rok 1984 – rok velkého rekordu – pan Josef Slabík z Brumova posouvá laťku na 152 kusů za strhujícího komentáře Jana Valy.

V roce 1992 pan František Pohorský z Tečovic spořádal 155 trnkových knedlíků.

Během let padaly další hranice výkonů.

Dlouholetým držitelem českého rekordu byl pan Kamil Hamerský z Víru, který v roce 2003 spořádal neuvěřitelných 191 knedlíků. V roce 2018 ho však překonal Radim Dvořáček z Ostravy neuvěřitelným výkonem 202 knedlíků, který se tak stal novým českým a moravským rekordmanem.

 

Zatím nejlepší výkon v této soutěži a zároveň světový rekord drží Patrik BERTOLETTI z USA, který v roce 2008 spořádal 233 knedlíků (bydliště: Chicago, U.S.A.)

Mezi naše esa patří rovněž pan Rosťa Širmer z Holešova, který v roce 2001 spořádal 161 knedlíků. Rosťův osobní rekord je 109 knedlí za 12 minut.

Dále sem patří pan Tomáš Tesař z Ivančic – rok 2002 164 kusů, Jaromír Rafaj ze Zlína rovněž 164 knedlíků, František Večeřa z Otrokovic – několikrát s výkonem 164 knedlíků (v roce 2003 - 2. místo).

Nelze nevzpomenout rovněž výkon Josefa Jakšíka z Blanska, který v roce 2003 snědl 155 ks. a získal 3. místo v soutěži.

Na letošní ročník bude připraveno pro soutěžící opět 1800 ks. trnkových knedlíků.

Kamil Hamerský je vítězem ročníků 2003-2007, 2009 – 2016. V roce 2017 vytvořil oficiálně zaznamenaný český rekord s počtem 166 snězených knedlíků, nicméně skončil až za profesionálním americkým poídačem Patrikem Bertoletim. Obdobně skončil druhý i v roce 2008, kdy také bojoval s profesionály, pro které je pojídání jejich profesí. Nemůžeme proto srovnávat okresní přebor s NHL. Patrick Beroletti a Hall Hunt patří k absolutní špičce nejslavnější pojídací soutěže světa, americké MLE (Major League Eatinig), která je ve světě jedlíků stejným pojmem jako NHL v hokeji nebo NBA v basketbale. Patrick Bertoletti byl v roce 2008 v žebříčku MLE druhý, Hallu Huntovi patřilo osmé místo. 

Jako kuriozitu uvádím počty knedlíků, které Kamil Hamerský snědl při soutěži v roce 2010 a průběžný čas:

za 3 minuty 30 ks.
za 8 minut 60 ks.
za 19 minut 90 ks.
za 40 minut 120 ks.
za 60 minut 130 ks.

Kamil Hamerský však bohužel žádný ze svých výkonů již nikdy nezopakuje ani nepřekoná. Na jaře 2023 totiž zemřel při tragické autonehodě.